5 lipca 2024 r. został opublikowany kolejny raport o inflacji.
Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą przebiegu procesów makroekonomicznych wpływających na inflację.
W dokumencie można m.in. odczytać centralną ścieżkę projekcji inflacji: tegoroczna wartość ukształtuje się na poziomie 3,7%, w 2025 wzrośnie do 5,2%, a w 2026 roku wartość obniży się do 2,7%. W syntezie prognozę sformułowano następująco:
W I połowie 2024 r. inflacja CPI znacząco się obniżyła względem wysokich odczytów z 2023 r. i osiągnęła poziom zgodny ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP wynoszącym 2,5% +/- 1 punkt procentowy. W najbliższych kwartałach dynamika cen przejściowo wzrośnie, osiągając najwyższy poziom w I kw. 2025 r.
(…)
wskaźnik CPI w 2026 r. powróci do przedziału 2,5% +/- 1 pkt proc.
Prognozowana inflacja może być wykorzystywana przez aktuariusza w wycenach rezerw pracowniczych. Czasami wewnętrzne regulacje świadczeń wprost wskazują zależność wysokości świadczenia od inflacji. Na przykład w regulaminie zapisano, że podstawa odprawy emerytalnej z roku na rok rośnie tak jak inflacja. Inny przykład wykorzystania prognozowanego poziomu inflacji przy wycenie rezerw na świadczenia pracownicze, to uniemożliwienie Jednostce przyjęcia braku wzrostów podstaw świadczeń, które z założenia powinny rosnąć.
Skrót z poprzedniego raportu umieściliśmy tutaj.