Wycena rezerw na świadczenia pracownicze

wycena rezerw - podpisanie raportu przez aktuariusza

Potrzebna Ci wycena rezerw na świadczenia pracownicze wraz z raportem podpisanym przez aktuariusza? Chcesz to zrobić szybko i wygodnie, ale jednocześnie profesjonalnie i w atrakcyjnej cenie?

Świetnie trafiłeś! Nasze biuro aktuarialne specjalizuje się w tym temacie od kilkunastu lat. Obsługujemy setki Klientów. Dodatkowo GRATIS dajemy Klientom dostęp do naszego Kalkulatora Rezerw. Oczywiście jest to dodatek do raportu papierowego z podpisem aktuariusza.

Nasi aktuariusze wykonują co roku ponad pół tysiąca wycen. Warto dodać, że są one zgodne z MSR 19, KSR 6 i UoR, KSA 1, US GAAP bądź innymi standardami. Ponadto wdrażamy moduły kadrowo-księgowe w firmach chcących dokonywać wycen przy użyciu własnych systemów informatycznych.

Wycena rezerw pracowniczych – ale których?

Dla naszych Klientów przygotowujemy raporty aktuarialne obejmujące bardzo różne świadczenia pracownicze. W szczególności mamy szerokie doświadczenie w obrębie wycen aktuarialnych dla następujących świadczeń:

Czy wycena rezerw na zobowiązania pracownicze jest konieczna?

Tak! Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się dlaczego należy wyznaczać rezerwy na świadczenia pracownicze, zapraszamy do zapoznania się z krótkim opracowaniem naszego biura aktuarialnego.

Wyceny rezerw na świadczenia – MSR 19, KSR 6, US GAAP…

audytor sprawdza wycenę rezerw pracowniczych

Nasi Klienci rozliczają się różnymi standardami rachunkowości. W zależności od stosowanego standardu wycena rezerw na świadczenia pracownicze będzie wyglądać inaczej. W szczególności zupełnie inaczej będzie się księgowało w oparciu o MSR 19, a inaczej w ramach Ustawy o rachunkowości.

Nie warto ryzykować błędu w sprawozdaniu finansowym! Dlatego też tak ważne jest, aby przy wycenie zobowiązań współpracować z doświadczonym biurem aktuarialnym. Przeprowadziliśmy tysiące wycen i spotkaliśmy się z Klientami, u których obowiązuje bardzo restrykcyjna polityka rachunkowości. Tym niemniej nasze wyceny rezerw pracowniczych zawsze pozytywnie przechodziły przez audyt. I to zarówno ten polski, jak i międzynarodowy.

Subtelności wyceny rezerw pracowniczych

Każda wycena rezerw na świadczenia pracownicze wymaga dokładnego zrozumienia przypadku konkretnego Klienta. I tak, przede wszystkim trzeba ustalić czy w zakresie świadczeń pracowniczych obowiązuje:

  • tylko Kodeks Pracy (KP),
  • Regulamin Wynagradzania (RW),
  • czy może Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP, PUZP).

Niekiedy mamy do czynienia z szytymi na miarę świadczeniami dla kluczowych pracowników. Mianowicie mamy tu na myśli Zarządy czy ogólnie kluczowych pracowników firmy. Dla przykładu mogą to być następujące świadczenia:

  • programy menedżerskie dla kadry zarządzającej,
  • warranty subskrypcyjne dla menadżerów,
  • programy akcyjne, o których mowa w MSSF 2 (w szczególności opcje na akcje).

Kolejną grupą świadczeń są tzw. świadczenia pracownicze dla risk-takerów. Oto niektóre z nich:

  • odroczone części wynagrodzeń,
  • zmienne części wynagrodzeń,
  • programy retencyjne,
  • inne świadczenia specyficzne dla danej branży.

Dlaczego wycena rezerw pracowniczych jest złożona?

Złożoność procesu wyceny rezerw na świadczenia pracownicze wynika z konieczności przyjęcia całego wachlarzu założeń finansowych, demograficznych oraz statystycznych. Poza tym zagadnienie komplikuje konieczność aktualizowania parametrów modelu na moment każdej następnej wyceny. Nie ma możliwości przygotowania prawidłowego i uniwersalnego modelu na każdą kolejną wycenę dla danej firmy. Tym bardziej nie istnieje jeden dobry model dla różnych firm!

Rozpocznij z nami współpracę i poznaj nasz Kalkulator Rezerw

narzędzie do wyceny rezerw

Do naszej standardowej usługi i podpisanego przez aktuariusza raportu z wyceny rezerw, wszystkim naszym Klientom udostępniamy jeszcze nasz wygodny Kalkulator. To innowacyjne, ale bardzo proste w obsłudze narzędzie. Warto dodać, że działanie z nim wygląda jak przeglądanie stron internetowych w ulubionej przeglądarce (Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer…). I nie trzeba nic instalować, a w razie czego zawsze można porozmawiać z naszym konsultantem, „co i gdzie kliknąć”.

To naprawdę duża oszczędność Twojego czasu i kosztów dzięki możliwości wielokrotnej zmiany założeń GRATIS! Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

Wycena rezerw na świadczenia pracownicze online

Nasze usługi mogą być przeprowadzone w pełni zdalnie. Tak więc nie ma potrzeby delegowania swojego pracownika, aby osobiście zjawił się w naszym biurze. Nie ma też potrzeby w siedzibie Klienta rezerwować nam odrębnego miejsca do pracy. Wszystko toczy się na odległość, za pomocą komunikacji elektronicznej, a także za niezastąpioną pomocą naszego intuicyjnego systemu aktuarialnego. Oczywiście finalny raport przygotujemy w formie papierowej, chyba że inne jest życzenie naszego Klienta.

Mimo odległości oraz zdalnego kontaktu zawsze staramy się być na wyciągnięcie ręki.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry