Opcje na akcje

dyrektor spółki wystawiającej opcje na akcje

Jednym z instrumentów pochodnych, w wycenie których nasz zespół ma szerokie doświadczenie, są opcje na akcje. Dokonywaliśmy wielu wycen opcji zarówno na akcje obecne na giełdzie, jak i te nienotowane. Określenia wartości godziwej wymagają na przykład opcyjne programy motywacyjne, dla których wyliczenia należy przeprowadzić zgodnie z określonymi standardami. Nasze biuro specjalizuje się w wycenie opcji na akcje w zgodzie między innymi z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej nr 2 (MSSF 2).

Wczesne wykonanie opcji przed terminem wygaśnięcia

Europejskie opcje kupna lub sprzedaży umożliwiają wykonanie tylko w jednym, ustalonym momencie. Często możemy jednak spotkać się z amerykańskim typem instrumentu. Daje on możliwość wykonania dowolnego dnia w ustalonym okresie, aż do momentu ostatecznego wygaśnięcia. Ta dowolność może być obwarowana pewnymi dodatkowymi warunkami, takimi jak początkowy okres karencji, w trakcie którego objęcie akcji nie jest możliwe. Cechy związane z potencjalnym wcześniejszym wykonaniem wymagają odpowiedniego potraktowania w metodzie wyceny opcji. Nasi eksperci dysponują dedykowanymi narzędziami, dzięki którym mogą należycie uwzględnić amerykańskie własności wycenianych instrumentów.

Opcje na akcje własne spółki

Tego typu instrumenty zwykle są emitowane w ramach programów motywacyjnych kierowanych do kadry menedżerskiej i zarządzającej. Wiążą się często z dodatkowymi warunkami typu lojalnościowego, które mają na celu mocniejsze związanie pracownika z firmą. Mogą dawać uprawnienia do nabycia akcji nowych, przyszłych emisji – dokładniej ten temat opisujemy na stronie o wycenie warrantów subskrypcyjnych.

Co w przypadku spółek nienotowanych?

Opcja może być wystawiona na akcje spółki, które nie są przedmiotem obrotu giełdowego. To jednak absolutnie nie oznacza, że nie możemy jej wycenić w zgodzie ze standardami! Co prawda wymaga to pewnej ostrożności i odpowiedniego, dedykowanego podejścia, ale zespół halley.pl i w takich wycenach ma już wieloletnie doświadczenie.

Wyceniamy nawet bardzo nietypowe opcje na akcje!

opcje na akcje to nie łamigłówka

W naszej historii mierzyliśmy się z różnymi i nierzadko skomplikowanymi programami opcyjnymi. Dzięki doświadczeniu możemy zaoferować wycenę nawet bardzo nietypowych oraz egzotycznych opcji na akcje w odpowiednim modelu. Pomagaliśmy też odpowiednio wdrożyć i zaimplementować takie programy, oferując szeroki zakres usług w tym obszarze. Wszystkie wyceny możemy przeprowadzić zgodnie z MSSF 2.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry