Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

Rezerwa, o której często się zapomina

nie zapomnij o rezerwie pośmiertnej

Nasi aktuariusze zauważają, że w wielu firmach, w których wyznaczane są rezerwy na świadczenia pracownicze zapomina się o rezerwie na odprawy pośmiertne.

Dlaczego odprawy pośmiertne umykają?

Najpewniej wynika to z tego, że odprawa pośmiertna na ogół nie jest uwzględniania w regulaminach wynagradzania. Te z kolei regulują przede wszystkim odprawy emerytalno-rentowe oraz nagrody jubileuszowe.

Ponadto rezerwę na odprawę pośmiertną łatwo pominąć w firmie, w której do tej pory nikt nie umarł lub gdy nigdy wcześniej nie wypłacano takiego świadczenia.

Jednak w razie śmierci pracownika kodeks pracy na pewno zadziała i pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia.

A świadczenia mogą być duże

Wypłaty odprawy pośmiertnej występują rzadko, zwłaszcza w niewielkich firmach. Jednak gdy taka sytuacja wystąpi, to wartość odprawy może okazać się stosunkowo duża. Wysokość odprawy zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynika to z par. 2 art. 93 kodeksu pracy. W przypadku pracownika, który był zatrudniony co najmniej 15 lat, odprawa wynosi tyle samo co sześciomiesięczne wynagrodzenie.

Najważniejsze informacje na temat rezerwy na odprawy pośmiertne oraz ewentualnego zwolnienia z obowiązku jej tworzenia można znaleźć na jednej z naszych stron.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry