Na koniec lipca GUS opublikował najnowsze statystyczne opracowanie na temat trwania życia w Polsce. Dane obejmują rok ubiegły tj. 2021. Obszerny raport można przeczytać tutaj.
Krótkie wnioski
Przeciętne dalsze trwanie życia w Polsce uległo dalszemu skróceniu w stosunku do roku 2019 oraz do 2020.
W 2021 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 71,8 roku, natomiast kobiet 79,7 roku. W porównaniu z rokiem 2019, czyli sprzed pandemii, trwanie życia skróciło się odpowiednio o 2,3 i 2,1 roku.
Na poniższym wykresie prezentujemy wykres obrazujący sytuację z ostatnich 20 lat. Można na nim zauważyć, że przeciętne dalsze trwanie życia uległo skróceniu do poziomu sprzed kilkunastu lat! To znaczy do wartości sprzed 12 lat w przypadku mężczyzn oraz do poziomu sprzed 14 lat w przypadku kobiet.
Jak rozumieć przeciętne dalsze trwanie życia?
Przypominamy, że kiedy mówimy o przeciętnym trwaniu życia, to zgodnie z nomenklaturą mamy na myśli przeciętne dalsze trwanie życia dla noworodka urodzonego w analizowanym roku. Oznacza to, że gdyby np. przez całe życie kobiety urodzonej w 2021 r. warunki umieralności ludności nie ulegały żadnym zmianom, to dożyłaby ona przeciętnie wieku 79,7 roku.
Poprzedni wpis na temat TTŻ 2020 można znaleźć na naszym blogu.