25 marca 2025 r. GUS opublikował komunikat w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
Do czego służy opublikowana tablica?
Jest ona podstawą do przyznania przez ZUS emerytur na wnioski, które będą zgłoszone od 1 kwietnia. Służy również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury.
Czy to jest tablica trwania życia wykorzystywana przez aktuariusza?
Nie, to jest inna tablica. Tablice wykorzystywane przez Biuro Aktuarialne w wycenach rezerw aktuarialnych oraz w naukach społecznych to tzw. Tablice Trwania Życia (TTŻ). O najnowszych TTŻ 2023 można przeczytać w naszym wpisie Tablice trwania życia w 2023 roku. Przeciętne dalsze trwanie życia dłuższe niż przed pandemią i najdłuższe wyliczone w polskiej populacji. Aktuariusz wykorzystuje Tablice Trwania Życia do wyceny aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze tj. rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, rezerwy na nagrody jubileuszowe itp.
Czym charakteryzują się wartości tablicy na potrzeby emerytur?
- Średnie dalsze trwanie życia wyrażone jest w miesiącach.
- Wartości są takie same dla kobiet i mężczyzn.
- Tablica obejmuje osoby w wieku od 30 lat do 90,92 roku.
Wg tablicy (na potrzeby emerytur) średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku 60 lat wynosi 266,4 miesiąca, natomiast osoby w wieku 65 lat: 220,8 miesiąca. Założono przy tym utrzymanie się umieralności na poziomie z roku 2024.
Skutki aktualizacji tablic
Dane przekazane przez GUS wskazują, że przeciętna długość życia w Polsce rośnie. Zatem prognozowany okres pobierania emerytur wydłuża się. Z tego powodu eksperci podają, że rośnie prawdopodobieństwo uzyskania jedynie minimalnej emerytury.