Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

Rezerwa na odprawy rentowe – za mała?

Raz na jakiś czas któryś z naszych klientów zwraca się do nas z następującą wątpliwością:

Wyliczona rok temu krótkoterminowa rezerwa na odprawy rentowe okazała się za mała i nie pokryła wypłaconych przez nas odpraw rentowych. Czy można w tym roku podwyższyć rezerwy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ale przede wszystkim najpierw warto rozwiać ewentualną wątpliwość co do poprawności naliczania rezerwy na odprawy rentowe.

Czy to możliwe, że rezerwa jest za mała?

Przede wszystkim należy wyraźnie podkreślić, że jest to sytuacja zupełnie typowa, gdy poziom rezerwy na odprawy rentowe wyznaczony przez aktuariusza (z zachowaniem wszelkich wymogów MSR 19 i KSR 6) co kilka lat okaże się niższy niż faktycznie wypłacone w danym roku świadczenia.

Przyczyna

Wystąpienie zdarzenia polegającego na wypłacie świadczenia rentowego (w efekcie przejścia pracownika na rentę) należy do kategorii tzw. zdarzeń rzadkich, czyli o niskim prawdopodobieństwie zajścia. Konsekwencją tego jest bardzo niestabilna dynamika realizowania się takich zdarzeń. W praktyce w niektórych podmiotach wypłata kilku czy nawet jednego świadczenia rentowego w danym roku „zaskakuje” (bo na przykład dawno w ogóle nie były wypłacane). Wówczas wyznaczona rezerwa krótkoterminowa na odprawy rentowe może nie pokryć faktycznie wypłaconych świadczeń.

Czy taka sytuacja wymaga jakiegoś specjalnego działania, na przykład zwiększenia kolejnej rezerwy? Napiszemy o tym w kolejnym wpisie z tej serii.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry