Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

Rentowności obligacji skarbowych kluczowe dla wycen aktuarialnych wg MSSF 2 – dane maj 2025

Jakie są aktualne wartości rentowności skarbowych?

Niniejsze opracowanie przedstawia analizę rentowności wybranych obligacji skarbowych, które stanowią kluczowy wskaźnik ekonometryczny w wycenach aktuarialnych, zgodnych z MSSF 2. Dane te są niezbędne przy określaniu wartości godziwej instrumentów finansowych, takich jak opcje na akcje, a także przy wycenie zobowiązań z tytułu programów motywacyjnych (np. ESOP, programy menedżerskie).

Poniższe zestawienie, z danymi do końca maja 2025 roku, szczegółowo prezentuje:

  • Nominalne oprocentowanie obligacji,
  • Termin wykupu,
  • Rentowność do wykupu (YTM brutto) na ostatnie dni poszczególnych miesięcy.

Wartości te stanowią podstawę do kalibracji stopy wolnej od ryzyka, fundamentalnego parametru w modelach wyceny. Szczegółowe omówienie metodologii wykorzystania rentowności do określania wartości godziwej zgodnie z MSSF 2 znajduje się w naszym przewodniku.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych ze skanera rentowności obligacji Catalyst

Poniższy wykres obrazuje wartości rentowności analizowanych obligacji wg stanu na ostatnie dni miesiąca. Dane obejmują okres od listopada 2023 do maja 2025.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych ze skanera rentowności obligacji Catalyst

Rentowności obligacji wykorzystywane są także w wycenie rezerw na świadczenia pracownicze (należy do nich np. rezerwa emerytalna).

Jak zmieniły się rentowności? Komentarz biura aktuarialnego.

W porównaniu z danymi na 30 kwietnia 2025 roku, obserwuje się umiarkowany wzrost rentowności dla większości analizowanych serii obligacji. Należy jednak odnotować, że największą zmianę w przeciwnym kierunku zanotowano dla obligacji DS0725. Jej rentowność uległa obniżeniu o 0,79 punktu procentowego, spadając z poziomu 4,09% na koniec kwietnia do 3,30% w bieżącym okresie. Sprawdź jak zmiany poziomu rentowności wpływają na wycenę wartości godziwej wg MSFF 2.

Powiązane artykuły

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry