Główny Urząd Statystyczny opublikował Tablice Trwania Życia w 2022 r. Pełne tablice są opracowywane co roku od 1995. Wcześniej częstotliwość publikowania była mniejsza lub forma bardziej skrócona. W najświeższym dokumencie czytamy
W 2022 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet 81,1 roku. W porównaniu z 2021 r., trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,7 i 1,4 roku.
Wreszcie coś optymistycznego
Analizowany rok jest więc pierwszym, w którym niekorzystna tendencja skracania się dalszego trwania życia (w skutek pandemii COVID-19) została odwrócona! Jednak dane wskazują, że nie osiągnęliśmy jeszcze poziomu sprzed pandemii. Średnia długość życia w roku 2022 była na poziomie 2013 roku, tj. sprzed 9 lat. Sytuację z dwóch ostatnich dekad obrazuje poniższy wykres.
Krótko o wpływie na rezerwy aktuarialne
Wzrost długości dalszego trwania życia będzie powodował zmianę wysokości rezerw aktuarialnych na świadczenia płatne pracownikowi przede wszystkim po okresie zatrudnienia. Czyli aktualizacja przez aktuariusza założeń demograficznych (zastosowanie nowych tablic trwania życia) skutkować będzie zmniejszeniem rezerw aktuarialnych na odprawy pośmiertne oraz zwiększeniem rezerw aktuarialnych na odpis na ZFŚS.
Poprzedni wpis na temat TTŻ (obejmujących 2021) można znaleźć na naszym blogu.