Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

NBP mocno obniża stopy procentowe. Co z rezerwami na świadczenia pracownicze?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) poinformowała o bardzo dużej obniżce stóp procentowych (stopa referencyjna została obniżona do 6,00%). Eksperci nie spodziewali się takiego skoku wartości. Komunikat prasowy z posiedzenia Rady z uzasadnieniem można znaleźć tutaj.

Wpływ na rezerwy aktuarialne

W związku z decyzjami RPP można spodziewać się także spadku rentowności obligacji skarbowych. Rentowności te są zasadniczym wskaźnikiem ekonomicznym służącym do kalibrowania stopy dyskonta w modelu wyceny rezerw na świadczenia pracownicze – np. odprawy emerytalne, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe czy odpis na ZFŚS. Niższe rentowności obligacji skarbowych generują niższą stopę wykorzystywaną do dyskontowania przyszłych płatności. Niższa stopa dyskontowa zwiększa z kolei rezerwy na świadczenia pracownicze.

Inne czynniki modelu wyceny

W przypadku gdy od ubiegłorocznych wycen podstawy świadczeń wzrosły bardziej niż to było przewidywane, efekt wzrostu rezerw może być jeszcze bardziej widoczny. Poza elementami z obszaru finansowego aktuariusz uwzględnia w wycenie rezerw na świadczenia pracownicze także zmiany m.in. parametrów demograficznych. Jako przykład można podać tablice śmiertelności. O ich ostatniej aktualizacji przez GUS pisaliśmy w poprzednim wpisie.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry