Nasi aktuariusze zauważają, że w wielu firmach, w których wyznaczane są rezerwy na świadczenia pracownicze zapomina się o rezerwie na odprawy pośmiertne.
Dlaczego odprawy pośmiertne umykają?
Najpewniej wynika to z tego, że odprawa pośmiertna na ogół nie jest uwzględniania w regulaminach wynagradzania. Te z kolei regulują przede wszystkim odprawy emerytalno-rentowe oraz nagrody jubileuszowe.
Ponadto rezerwę na odprawę pośmiertną łatwo pominąć w firmie, w której do tej pory nikt nie umarł lub gdy nigdy wcześniej nie wypłacano takiego świadczenia.
Jednak w razie śmierci pracownika kodeks pracy na pewno zadziała i pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia.
A świadczenia mogą być duże
Wypłaty odprawy pośmiertnej występują rzadko, zwłaszcza w niewielkich firmach. Jednak gdy taka sytuacja wystąpi, to wartość odprawy może okazać się stosunkowo duża. Wysokość odprawy zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynika to z par. 2 art. 93 kodeksu pracy. W przypadku pracownika, który był zatrudniony co najmniej 15 lat, odprawa wynosi tyle samo co sześciomiesięczne wynagrodzenie.
Najważniejsze informacje na temat rezerwy na odprawy pośmiertne oraz ewentualnego zwolnienia z obowiązku jej tworzenia można znaleźć na jednej z naszych stron.