Jaka jest zmienność indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80? Wyliczenia i komentarz biura aktuarialnego.
Zmienność aktywa stanowi kluczowy parametr w aktuarialnych modelach wyceny. Jest ona niezbędna do wyceny instrumentów finansowych zgodnie z wymogami MSSF 2, opcji na akcje, programów motywacyjnych dla kadry menedżerskiej czy pracowniczych planów akcyjnych (ESOP). Niniejsze opracowanie prezentuje kalkulację zmienności historycznej dla głównych indeksów z grupy WIG (WIG20, mWIG40, sWIG80), przygotowaną przez biuro aktuarialne na podstawie notowań z końca poszczególnych miesięcy aż do maja 2025 r. Analiza obejmuje zarówno perspektywę miesięczną, jak i roczną.
Kolejne tabele biura aktuarialnego z danymi do maja 2025 zawierają:
- zmienność kursu zamknięcia w okresie 1/12 roku,
- zmienność kursu zamknięcia w okresie 1 roku.
Zobacz w przewodniku aktuariusza dlaczego zmienność jest bardzo istotna w wycenie wartości godziwej wg MSSF 2.
Zmienność miesięczna indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 – 30 maja 2025
Poniższa tabela przedstawia zmienność obliczoną na podstawie 30-dniowych stóp zwrotu. Analiza wskazuje na eskalację zmienności w ostatnim miesiącu.

Zmienność wszystkich omawianych indeksów WIG zamieszczamy również na poniższym, poglądowym wykresie.

Zmienność roczna indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 – wg stanu na 31 maja 2025
Analiza zmienności w perspektywie rocznej wskazuje na jej istotną stabilizację i ograniczenie wahań. Poniższa tabela prezentuje historyczną zmienność roczną, kalkulowaną na podstawie danych z końca każdego miesiąca. Przykładowo, roczna zmienność indeksu sWIG80 od 2021 roku utrzymuje się na poziomie nieprzekraczającym 20%. W maju 2025 roku wskaźnik ten pozostał na niezmienionym poziomie 13%, co jest wartością tożsamą z odczytem na koniec kwietnia 2025.

Poniższy wykres ilustruje roczną zmienność omawianych indeksów WIG, obliczoną na podstawie danych z końca miesięcy. Wybór jednorocznego horyzontu czasowego jest zgodny ze standardem analitycznym przyjętym w naszym biurze aktuarialnym.

Sprawdź w przewodniku aktuariusza jak zmienność indeksów giełdowych wpływa na wycenę wartości godziwej wg MSSF 2.