Dlaczego wycena aktuarialna rezerw powinna być przeprowadzana przez aktuariusza?
Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 19 w pkt. 59 zaleca
„korzystanie z usług wykwalifikowanego aktuariusza w zakresie wyceny wszelkich istotnych zobowiązań z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia”
czyli m.in. wyceny aktuarialnej rezerw pracowniczych na odprawy emerytalne, rentowe, nagrody jubileuszowe itp.
Kwalifikacje aktuariusza według MSR 19 i KSA 1
Wynika to z wysokiego stopnia skomplikowania modelu wycen aktuarialnych rezerw pracowniczych oraz faktu, że wyceny aktuarialne wymagają wręcz interdyscyplinarnej wiedzy z obszaru matematyki, statystyki, demografii i ekonomii.
Także Krajowy Standard Aktuarialny nr 1 „Wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych” (KSA 1) zaleca, by wyceny rezerw pracowniczych dokonał aktuariusz posiadający licencję aktuarialną.
Rola raportu aktuariusza w badaniu rezerw pracowniczych
Standard aktuarialny KSA 1 wskazuje także minimalny zakres raportu aktuariusza z wyceny aktuarialnej rezerw pracowniczych. Określa poziom szczegółowości zestawień opisujących zmiany rezerw pracowniczych pojawiające się pomiędzy kolejnymi wycenami w zależności od standardu sprawozdawczości.
Z powyższych powodów wycena aktuarialna rezerw pracowniczych na odprawy emerytalno-rentowe, nagrody jubileuszowe itp. bez udziału Aktuariusza lub Biura Aktuarialnego, bardzo często jest kwestionowana przez biegłych, dlatego zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Aktuarialnym i Aktuariuszami!
Aktuariusz a wycena rezerw pracowniczych – pytania i odpowiedzi
Dlaczego wycena aktuarialna rezerw powinna być wykonywana przez aktuariusza?
Ponieważ zgodnie z MSR 19 i KSA 1, aktuariusz posiada specjalistyczną wiedzę i kwalifikacje do szacowania długoterminowych zobowiązań pracowniczych, takich jak odprawy czy nagrody jubileuszowe.
Czy biegły rewident może zakwestionować wycenę, jeśli nie przygotował jej aktuariusz?
Tak. W przypadku istotnych rezerw, wycena bez udziału licencjonowanego aktuariusza może zostać uznana za niewiarygodną i wymagać korekty w sprawozdaniu finansowym.
Na jakich przepisach opiera się obowiązek korzystania z usług aktuariusza?
Na Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 19 (MSR 19), Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 (KSR 6) oraz Krajowym Standardzie Aktuarialnym nr 1 (KSA 1).