Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

Podstawa odpisu na ZFŚS – odmrażanie trwa

symbol wzrostu podstawy odpisu ZFŚS

W ciągu ostatnich trzech lat podstawa odpisu na ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych) była odmrażana łącznie o trzy lata. Dla kogo to jest istotne?

Rezerwa na ZFŚS a podstawa opisu

Ta informacja jest szczególnie istotna dla zakładów pracy, które każdego roku dokonują odpisu na rachunek ZFŚS oraz tworzą rezerwy na ten cel dla obecnych i/lub przyszłych emerytów. Rezerwa na ZFŚS zależy m.in. od wysokości podstawy odpisu oraz stopy jej wzrostu.

Co jest podstawą wysokości odpisu?

Zasadniczo za podstawę odpisu na ZFŚS powinno służyć ustalane przez GUS przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (dalej: przeciętne wynagrodzenie) w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, w zależności od tego, które było wyższe. Podstawa odpisu na Fundusz nie była jednak aktualizowana każdego roku, tzn. była okresowo zamrażana. Sytuacja wyraźnie zmieniła się w ostatnich trzech latach, ponieważ nastąpiło częściowe odmrożenie podstawy łącznie również o trzy lata. Aktualnie, w 2019 r. podstawą do naliczania odpisu jest przeciętne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2013 r., które wynosi 3278,14 zł. Nasuwa się pytanie o scenariusze dalszego uwalniania tej podstawy. Z kolei wiemy jak historycznie kształtowało się przeciętne wynagrodzenie do roku 2018. Ze szczegółami można zapoznać się w następnym wpisie pt. Przeciętne wynagrodzenie do ZFŚS – krótka analiza.

Stopa wzrostu podstawy odpisu na ZFŚS

Wycena rezerw wymaga przyjęcia założenia o stopie wzrostu podstawy danego świadczenia. Stopa wzrostu podstawy odpisu na ZFŚS zależy jednocześnie od zmian wysokości wynagrodzenia przeciętnego oraz od tempa odmrażania tej podstawy.

Pomiędzy obecną podstawą odpisu (przeciętne wynagrodzenie za II półrocze 2013) a najbardziej aktualnym przeciętnym wynagrodzeniem (za II półrocze 2018) jest 5 lat opóźnienia. W formie przykładu załóżmy dalsze odmrażanie podstawy odpisu każdego roku średnio o rok (czyli w tempie z ostatnich 3 lat). Wówczas w ciągu najbliższych 5 lat podstawa odpisu ma szansę wzrosnąć od wysokości obecnej podstawy (3278,14 zł) aż do najbardziej aktualnego przeciętnego wynagrodzenia (4134,02 zł). To daje wzrost podstawy średnio o 4,7% rocznie.

Prognoza wzrostów podstaw świadczeń pracowniczych, takich jak podstawa odpisu na Fundusz, może mieć istotny wpływ na wycenę rezerw aktuarialnych. Dlatego warto w tym zakresie korzystać z porady aktuariusza.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry