Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

NBP opublikował raport o inflacji

tryby symbolizujące wpływ inflacji na wycenę rezerw pracowniczych przez aktuariusza

Prognozy inflacyjne NBP na lata 2025–2027

14 marca 2025 r. został opublikowany kolejny raport o inflacji. Jak czytamy w dokumencie:

Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą przebiegu procesów makroekonomicznych wpływających na inflację.

W obszernym dokumencie można m.in. odczytać centralną ścieżkę projekcji inflacji. W ujęciu dla pełnych lat wskazano następujące wartości:

  • 2025: 4,9%,
  • 2026: 3,4%,
  • 2027: 2,5% (cel inflacyjny).

W syntezie sformułowano następujące wnioski:

Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 27 lutego 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale

4,1 – 5,7% w 2025 r.,

2,0 – 4,8% w 2026 r.

oraz 1,1 – 3,9% w 2027 r.

Wpływ inflacji na wycenę aktuarialną rezerw pracowniczych

Prognozowana inflacja może być wykorzystywana przez Aktuariusza w wycenach rezerw pracowniczych. Czasami wewnętrzne regulacje świadczeń wprost wskazują zależność wysokości świadczenia od przyszłego poziomu inflacji. Na przykład w regulaminie widnieje zapis, że podstawa odprawy emerytalnej z roku na rok rośnie tak jak kształtuje się inflacja. Inny przykład wykorzystania przez Biuro Aktuarialne prognozowanego poziomu inflacji przy wycenie rezerw na świadczenia pracownicze, to uniemożliwienie Jednostce przyjęcia braku wzrostów podstaw świadczeń, które z założenia mogą/powinny rosnąć.

Znaczenie prognoz inflacyjnych w procesie wyceny aktuarialnej

Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze tj. rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, rezerwy na nagrody jubileuszowe itp. może też zależeć od prognozowanej inflacji nie wprost – ze względu na konieczność ustalenia prognozowanych wzrostów podstaw świadczeń.

Wpływ inflacji na wycenę aktuarialną rezerw na świadczenia pracownicze – pytania i odpowiedzi

Czy inflacja ma wpływ na wycenę aktuarialną rezerw pracowniczych?

Może mieć wpływ. Inflacja może wpływać na wysokość przyszłych świadczeń, a co za tym idzie – także na wartość rezerw. Jeśli regulaminy przewidują indeksację świadczeń według inflacji, aktuariusz musi to uwzględnić w założeniach.

W jaki sposób aktuariusz wykorzystuje prognozy inflacyjne w wycenie rezerw?

Aktuariusz może przyjąć prognozowaną inflację jako jedno z założeń w modelu – np. do oszacowania wzrostu podstaw odpraw lub nagród jubileuszowych jeżeli tak wskazują np. zapisy regulaminu.

Czy uwzględnianie inflacji w wycenie rezerw jest obowiązkowe?

Nie wprost. Standardy rachunkowości, takie jak MSR 19 czy KSR 6, nie nakazują bezpośrednio stosowania inflacji, ale wskazują na konieczność przyjęcia racjonalnych i uzasadnionych założeń. Jeśli wzrost świadczeń zależy od inflacji aktuariusz może ją uwzględnić, o ile ma to uzasadnienie w polityce firmy.

Powiązane artykuły o inflacji i jej wpływie na rezerwy

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry