14 marca 2025 r. został opublikowany kolejny raport o inflacji. Jak czytamy w dokumencie:
Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą przebiegu procesów makroekonomicznych wpływających na inflację.
W obszernym dokumencie można m.in. odczytać centralną ścieżkę projekcji inflacji. W ujęciu dla pełnych lat wskazano następujące wartości:
- 2025: 4,9%,
- 2026: 3,4%,
- 2027: 2,5% (cel inflacyjny).
W syntezie sformułowano następujące wnioski:
Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 27 lutego 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale
4,1 – 5,7% w 2025 r.,
2,0 – 4,8% w 2026 r.
oraz 1,1 – 3,9% w 2027 r.
Prognozowana inflacja może być wykorzystywana przez Aktuariusza w wycenach rezerw pracowniczych. Czasami wewnętrzne regulacje świadczeń wprost wskazują zależność wysokości świadczenia od przyszłego poziomu inflacji. Na przykład w regulaminie widnieje zapis, że podstawa odprawy emerytalnej z roku na rok rośnie tak jak kształtuje się inflacja. Inny przykład wykorzystania przez Biuro Aktuarialne prognozowanego poziomu inflacji przy wycenie rezerw na świadczenia pracownicze, to uniemożliwienie Jednostce przyjęcia braku wzrostów podstaw świadczeń, które z założenia mogą/powinny rosnąć. Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze tj. rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, rezerwy na nagrody jubileuszowe itp. może też zależeć od prognozowanej inflacji nie wprost – ze względu na konieczność ustalenia prognozowanych wzrostów podstaw świadczeń.