Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

Metodologia wyceny aktuarialnej rezerw na nagrody jubileuszowe (rezerw aktuarialnych na świadczenia pracownicze)

Podstawy prawne wyceny aktuarialnej rezerw na nagrody jubileuszowe

Ustawa o rachunkowości w zakresie metodologii wyceny aktuarialnej rezerw na nagrody jubileuszowe (ogólnie wycen rezerw na świadczenia pracownicze) odsyła w art. 10.3 do krajowych (KSR 6) i międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR 19):

W sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy (…) jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości (…). W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego (…) mogą stosować MSR.

KSR 6 w punkcie 4.7 również odsyła do MSR 19:

Jednostka przy wycenie świadczeń emerytalnych i podobnych stosuje postanowienia MSR 19 „Świadczenia pracownicze”.

Metoda prognozowanych uprawnień jednostkowych zgodna z MSR 19

Ostatecznie MSR 19 w punkcie 50 nakazuje aby do wyceny aktuarialnej rezerw na nagrody jubileuszowe „zastosować techniki aktuarialne” oraz tzw. „metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych” (ang. „Projected Unit Credit Method”).

MSR 19 w punkcie 68 dodatkowo stwierdza:

W metodzie prognozowanych uprawnień jednostkowych (…) techniki aktuarialne pozwalają jednostce na ustalenie wysokości zobowiązania na tyle wiarygodnie, aby uzasadnić jego ujęcie.

Jak biuro aktuarialne Halley realizuje wyceny rezerw na świadczenia pracownicze?

Nasze Biuro Aktuarialne i Aktuariusze działają zgodnie z powyższymi standardami, dzięki czemu nasi Klienci mają pewność, że wyceny aktuarialne rezerw na świadczenia pracownicze (rezerw na odprawy emerytalne, rentowe, rezerw na nagrody jubileuszowe itp.) nasi Aktuariusze wykonali prawidłowo.

Zapraszamy Państwa do kontaktu i wyceny z nami rezerw!

Metody wyceny rezerw na nagrody jubileuszowe – pytania i odpowiedzi

Na jakiej podstawie stosowana jest metoda prognozowanych uprawnień jednostkowych?

Metoda prognozowanych uprawnień jednostkowych (Projected Unit Credit) jest zalecana przez MSR 19 i KSR 6 przy wycenie rezerw aktuarialnych na świadczenia pracownicze. Pozwala ona określić zobowiązanie z odpowiednią wiarygodnością, uwzględniając stopniowe nabywanie prawa do świadczenia.

Dlaczego stosowanie technik aktuarialnych jest obowiązkowe?

Standardy rachunkowości wymagają, aby wycena rezerw na świadczenia długoterminowe była dokonana przy zastosowaniu technik aktuarialnych. Bez nich nie można rzetelnie oszacować zobowiązania, co może prowadzić do błędów w sprawozdaniu finansowym.

Czy aktuariusz musi uwzględnić standardy MSR 19 i KSR 6?

Tak. Aktuariusz lub biuro aktuarialne realizujące wycenę rezerw powinno stosować MSR 19 i KSR 6, a także KSA 1. Te dokumenty stanowią podstawę prawną i metodologiczną wycen aktuarialnych wykonywanych w Polsce.

Powiązane tematy:
Obowiązek tworzenia rezerw na nagrody jubileuszowe
Wycena rezerw na świadczenia pracownicze zgodna z MSR 19
Prognozy inflacyjne a rezerwy aktuarialne – analiza NBP

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry