Dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na tym blogu!

Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia emerytalne, nagrody jubileuszowe itp. na datę 31.12.2024 r. – wahania rentowności obligacji skarbowych i jej wpływ na stopę dyskonta oraz wycenę aktuarialną rezerw pracowniczych

Analizując okres od września 2024 widzimy, że rentowności obligacji skarbowych, na podstawie których kalibruje się stopę dyskonta na potrzeby wycen rezerw aktuarialnych na świadczenia pracownicze, ulegają widocznym wahaniom po dość długim okresie stabilności. Wahanie te przyspieszyły na koniec 2024 roku i na datę 31.12.2024 r. rentowności obligacji skarbowych, a co za tym idzie stopa dyskonta używana do wyceny aktuarialnych rezerw na świadczenia pracownicze, osiągnęła znacznie wyższy poziom niż we wcześniejszych okresach.

Trwa okres sporządzania przez spółki wycen aktuarialnych rezerw pracowniczych z datą bilansową 31.12.2024 r. W zależności od momentu wykonania wyceny aktuarialnej rezerw pracowniczych, mogą się one różnić ze względu m.in. na wartość parametru modelu jakim jest stopa dyskonta. Wynika to z faktu, iż kalkulacje tworzone przed datą bilansową (w praktyce przed 02.01.2025 r.) bazują na bieżących danych i ewentualnych prognozach. Natomiast po tej dacie kalkulacja jest wykonywana wg stanu na 31.12.2024 r. Stopa dyskontowa w wycenie aktuarialnej rezerw pracowniczych bardzo mocno wpływa na ich wartość, a właściwy dobór stopy ma bardzo duże znaczenie.

Zapraszamy do kontaktu – nasi Aktuariusze pomogą Państwu odpowiednio dobrać parametry wycen rezerw na 31.12.2024 r.

Chciałbyś rozpocząć z nami współpracę?

Chętnie przedstawimy Ci naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Proszę o ofertę!" i uzupełnisz znajdujący się tam prosty formularz ofertowy. To tylko pół minuty! Sprawdź nas! Warto!

Przewiń do góry