Edmond Halley (1656-1742), prekursor matematyki aktuarialnej

kometa

Pędząca ku Słońcu kometa

Każdy słyszał chyba o komecie Halley'a, która pojawia się na niebie co około 75,5 lat, ale mało kto wie, że ten sam Edmond Halley, astronom i matematyk, jako jeden z pierwszych dokonał systematycznej analizy statystycznej danych demograficznych i opublikował tzw. tabele śmiertelności. Jako pierwszy użył rachunku aktuarialnego dla wyznaczenia wartości prostych ubezpieczeń życiowych.

Fundamentalna praca, w której dokonał tych obliczeń, nosi tytuł "An estimate of the degrees of mortality of mankind, drawn from curious tables of the births and funerals at the city of Breslaw, with an attempt to ascertain the price of annuities on lives" i została opublikowana w 1693 w Philosophical Transactions, 17 pp. 596-610. Praca ta umożliwiła rozwój ubezpieczeń życiowych i położyła fundament pod dyscyplinę zwaną dziś "matematyką aktuarialną".

Tabele życia, takie jak te skonstruowane przez Halley'a w 1693 w oparciu o 1238 zarejestrowanych urodzin i 1174 zgony mieszkańców Wrocławia, są podstawowym narzędziem analizy każdego ubezpieczenia życiowego i każdego systemu emerytalnego. Ich oficjalne wersje wyznaczane są przez urzędy statystyczne niemal we wszystkich krajach świata.

tabele_zycia

Mniej znane odkrycie: wrocławskie tabele życia

Wrocław - tu się narodził aktuariat

Wrocław to piękne miasto o wspaniałych tradycjach naukowych. Częścią tej tradycji, uwiecznioną przez publikację Halley'a, jest wkład w rozwój demografii, statystyki i aktuariatu.

Studiowaliśmy we Wrocławiu i czujemy się z nim związani, a jednocześnie jesteśmy aktuariuszami i specjalizujemy się w ocenie ryzyka, którego badanie już 300 lat temu rozpoczął Edmond Halley. Dlatego nazwaliśmy nasz serwis nazwiskiem tego wybitnego naukowca.